Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych we współpracy z Urzędem Transportu Kolejowego oraz Instytutem Transportu Samochodowego realizuje projekt pod nazwą „Szkolenia dla pracowników sektora transportu zbiorowego w zakresie potrzeb osób o szczególnych potrzebach, w tym osób z niepełnosprawnościami" w ramach Działania 2.6 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
W ramach projektu prowadzone są szkolenia „Różni podróżni – obsługa bez barier", które są skierowane do pracowników przedsiębiorstw prowadzących działalność w obszarze miejskiego i międzymiastowego transportu samochodowego oraz kolejowego transportu zbiorowego.
Udział w 2-dniowym szkoleniu typu 1 w ramach projektu mogą wziąć:
  1. sprzedawcy biletów,
  2. pracownicy obsługi dworca/punktu obsługi pasażera,
  3. pracownicy infolinii,
  4. członkowie drużyny konduktorskiej,
  5. pracownicy świadczący pomoc asystenta,
  6. kontrolerzy biletów,
  7. kierowcy/motorniczy,
  8. pracownicy działu kadr,
  9. trenerzy zewnętrzni.
Natomiast 4-godzinne szkolenie typu 2 skierowane jest do kadry zarządzającej – prezesów, dyrektorów oraz ich zastępców.
Uczestnicy szkolenia zdobędą wiedzę i umiejętności w zakresie udzielania pomocy i przekazywania informacji oraz komunikowania się z różnorodnymi klientami, w tym z osobami z niepełnosprawnościami, zapoznają się z barierami jakie napotykają osoby ze szczególnymi potrzebami oraz poznają standardy obsługi różnorodnych klientów w czasie podróży transportem zbiorowym. Szkolenia będą prowadzone w małych grupach w formule praktyczno-warsztatowej.
Należy, jednak pamiętać, iż warunkiem udziału pracowników w szkoleniu typu 1 jest wcześniejszy udział kadry zarządzającej danego przedsiębiorstwa w szkoleniu typu 2. Oznacza to, iż składane wnioski muszą wskazywać uczestników obu typów szkoleń.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie:
https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/rozni-podrozni-obsluga-bez-barier-2/?tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=ef104ca921dc56fc548942405f04cf4a